Solengen

Nabíjecí stanice (wallbox) Solax EV CHARGER

Nabíjecí stanice wallbox Solax

Po dlouhém čekání dorazila nová generace nabíjecích stanic Solax pod označení EV-CHARGER. Jejich uvedením na trh se významným způsobem rozšiřuje nabídka SOLAXu. Doplněním EV CHARGERu k elektrárně dostávají zákazníci skvělou možnost naplno využít potenciál svoji fotovoltaické elektrárny.

Stanice jsou ve dvou provedeních s výkonem až 22 kW

Nabíjecí stanice se dodávají ve dvou provedeních. První, levnější varianta (označení S) je s zásuvkou, druhá varianta (označení P) je včetně nabíjecího kabelu délky 6,5 m s konektorem typu 2. Kromě provedení je pro zákazníky rozhodující výkon stanic. Aktuálně mají možnost vybírat ze třech možností. Nejnižší výkon začíná na hodnotě 7,2 kW a je použitelný pro jednofázové zapojení. Nejvýkonnější stanice dosahuje až 22 kW a vyžaduje třífázový okruh. Díky svému krytí IP 65 je možné stanic instalovat uvnitř i venku. Stanice je datově propojena s střídačem a současně pomocí wifi připojena k internetu. Tímto se otevírají možnosti pro její online monitoring a řízení jež popisujeme dále v textu.

Samozřejmostí je dynamické řízení výkonu

Základní funkcí stanice je dynamické řízení jejího výkonu podle Vašeho jističe a aktuální spotřeby. Při instalaci nastavíme v software hodnotu Vašeho hlavního jističe a elektrárna upraví svůj výkon, aby výkon nikdy nepřesáhl hodnotu jističe. Díky zapojení k elektroměru elektrárny má současně přehled o Vaší domácí spotřebě a tak v každém okamžiku dodává elektromobilu jen zbývající výkon do hodnoty hlavního jističe.

REŽIMY NABÍJENÍ

Zákazník má možnost vybírat z několika režimů. Při výběru režimu se rozhoduje mezi dvěma hlavními proměnnými. Kolik energie lze odebrat z sítě a kdy má být elektromobil nabit.

Režim GREEN

Při této volbě se maximálně využívá fotovoltaická energie vyrobená střídačem. Uživatel dále rozhoduje, jestli použít energii sítě (volba 3A) nebo nabíjet pouze z fotovoltaické elektrárny (volba 6A). 

Při modu 6A EV-charger vůbec nepoužije energii z sítě.

Při modu 3A zahájí EV-Charger nabíjení, jakmile je výkon elektrárny vyšší jak 3A. Je-li solární výkon mezi 3 a 6 A nakoupí EV charger dodatečnou energii potřebnou pro dosažení minimálního nabíjecího výkonu (1,4kW pro jednu fazi, 4,2kW pro tři faze) ze sitě.

Green režim

Režim ECO

V režimu ECO je výkon stanice neustále přizpůsobován změnám poměru vyráběné energie a spotřeby domu tak, aby se minimalizovala nutnost použít energii ze sítě. V tomto režimu může uživatel zvolit z pěti nabíjecích úrovní: 6A, 10A, 16A, 20A a 25A (pro model X3-EVC-11K pouze dvě úrovně). Pokud během nabíjení poklesne přebytková energie pod nastavenou úroveň např. 1,4kW (4,2kW pro tři fáze), bude potřebný rozdíl pokryt energií ze sítě.

Eco mode

Režim FAST

V režimu FAST bude wallbox nabíjet elektromobil maximální rychlostí s tím, že bude používat i elektřinu ze sítě v případě, že solární energie je nedostatek. Režim FAST je režimem běžných nabíječek.

FAST mode

DALŠÍ FUNKCE ELEKTRÁRNY

Funkce SMART BOOST

Před použitím funkce Smart Boost nastavte v aplikaci energii požadovanou pro nabití (kWh) a koncový čas nabíjení elektromobilu. EV-Charger dokončí nabíjení elektromobilu maximálním nabíjecím výkonem před nastaveným koncovým časem a pokusí se zužitkovat veškerou dostupnou solární energii tak, aby minimalizoval nákup energie ze sítě. Příklad: uživatel potřebuje předat do vozidla před desátou hodinou dopoledne 40kWh.

Funkce SMART BOOST

Funkce TIMER BOOST

Stanici lze nastavit časový interval během kterého nabíjí na maximální možný výkon. V tomto časovém okně bude nabíjecí výkon nastaven automaticky na maximum (podobně jako v režimu FAST), bez ohledu na množství dostupné solární energie. To znamená, že během funkce Timer Boost bude nabíjeno i z veřejné sítě. Nabíjení se zastaví, pokud je vozidlo plně nabito.

Funkce TIMER BOOST