Solengen

Čtvrtek byl na výstavě Amper věnován fotovoltaice

Amper 2022 fotovoltaika

Od 17. do 20. května probíhala v Brně tradiční výstava Amper. Elektrotechnici měli možnost se seznámit s novinkami v celém spektru elektrotechniky. Pro zájemce o fotovoltaiku byl nejzajímavější čtvrtek, který byl věnován fotovoltaice. 

Česká fotovoltaická asociace seznámila návštěvníky s novinkami v fotovoltaice

CEFAS na Amper 2022

Přednáška byla rozdělena do několika bloků během kterých odborníci CEFAS a jejich hosté probrali fotovoltaiku a související technologie. Hosté měli možnost se dozvědět více například o technologii panelů, cenách, elektromobilitě…

Technologie fotovoltaických panelů

Nejpoužívanější technologií výroby fotovoltaických modulů se jednoznačně stává monokrystalický křemík. Podíl polokrystalického křemíku a tenkovrtvých panelů postupně klesá. Polykrystalický křemík má výhodu nižších výrobních nákladů a vyšší účinnosti při nižší intenzitě záření.  Hlavní výhodou monokrystalického křemíku je jeho celkově vysoká účinnost (cca 21%) a hlavně vyšší účinnost při nižších intenzitách záření. 

Ceny fotovoltaických technologií klesají

Inflace drtí naše peněženky a v fotovoltaice tento trend sledujeme každý měsíc v zaslaných cenících dodavatelů. Nicméně z dlouhodobého hlediska ceny fotovoltaických technologií klesají. Za posledních 40 klesly o 25%

Časy nabíjení elektromobilů

Jestli přemýšlíte o nabíjení elektromobilů z fotovoltaiky, potom věnujte pozornost časům, kdy bude vozidlo dobíjeno. Podle aktuálních průzkumů jsou elektromobily dobíjeny hlavně v ranních a pozdně odpoledních hodinách. Toto není zcela v souladu s výrobou fotovoltaické elektrárny, která vyrábí hlavně během pracovního dne.